Bayrampaşa’dan fay hattı geçiyor mu? İşte Bayrampaşa’nın Deprem Kritiği !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından deprem risk raporları gündemde yer alıyor. Bayrampaşa’da yaşayan vatandaşlar bölgelerindeki deprem risk haritasını araştırıyor. Peki Bayrampaşa’dan fay hattı geçiyor mu? Bayrampaşa deprem bölgesinde mi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile 39 ilçe için olası depremde risk ve hasar tahminleri kitapçığı hazırladı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından deprem risk raporları gündemde yer alıyor. İBB tarafından hazırlanan deprem risk kitapçığı da İstanbullular tarafından araştırılıyor. 2019 verileri kullanılarak hazırlanan raporda ilçe ilçe risk tahminleri yer alıyor.

bayrampasa agir hasarli 729x1030 vp8X

 İBB olası deprem kayıpları tahminleri kitapçığında ilçe ilçe analizler ve haritalar yer alıyor. Ayrıca meydana gelebilecek bir depremde binaların hasar durum sayı tahminlerine de yer verildi.

Kitapçıkta oluşabilecek hasarlı bina sayısı tahminlerinin yanı sıra alt yapı sistem hasar tahmin analizleri ve yol durumuyla ilgili de tahminler yer alıyor.

Peki Bayrampaşa’dan fay hattı geçiyor mu? Bayrampaşa deprem bölgesinde mi? Bayrampaşa’da deprem riski var mı?

Bayrampaşa ilçesi nerede?

Bayrampaşa, Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara Bölgesinde yer alan İstanbul ilinin ilçesidir ve İstanbul’un Avrupa yakasındadır. Bayrampaşa ilçesi, İstanbul’un ilçelerinden güneyde Zeytinburnu, doğuda Eyüp Sultan ve Gaziosmanpaşa ve batıda da Esenler ilçeleriyle komşudur. Bayrampaşa’nın il merkeziyle arasındaki mesafe ise yaklaşık olarak 3 km’dir. İlçenin yüzölçümü 9.54 km2 ² olup ilçede 11 mahalle bulunmaktadır. Bayrampaşa ilçesi İstanbul’un en yüksek nüfus yoğunluğu değerine sahip ilçelerinden birisidir TÜİK 2019 verilerine göre ilçenin nüfusu, 274.735’dir.

Bayrampaşa İlçesi Yapım Yılına Göre Bina Dağılımları ;

yapim yilina gore mLTQ

Bayrampaşa İlçesi Kat Sayısına Göre Bina Dağılımları ;

kat sayisina gore avXC

Bayrampaşa İlçesi Yapım Türlerine Göre Bina Dağılımları ;

yapim turlerine gore zr6r

Marmara Bölgesi Diri Fay Verisi ;

diri fay gI8e

Ana Marmara Fayı’nın Yakın Geçmişte Kırılmamış Olan Segmentlerinde Meydana Gelebilecek Mw 7.5 Büyüklüğündeki Senaryo Depremi ;

olasi deprem mbdc

Bina Hasarı ve Can Kaybı Analizleri

Mw=7.5 Senaryo Depremi İçin Bayrampaşa İlçesi Mahalle Bazlı Bina Hasar Tahminleri  ;

can kaybi CeZc

Hasarlı Bina Tahmini ;

bina hasar L7a1 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir