‘BİLGE KRAL’ ALİYA İZZETBEGOVİÇ BAYRAMPAŞA’DA ANILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜRKİYE BOSNA SANCAK DERNEĞİ’NDE ANMA TÖRENİ


Türkiye Bosna Sancak Derneği de Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 18.yıl dönümü vesilesiyle anma programı düzenledi.


Derneğin Sancak Salonu’nda gerçekleşen anma törenine Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıları Naser Şimşek ve Ahmet Tüfekçi, CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Bakırköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç, Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Afacan, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı ve CHP Balkan Sorumlusu Şemside Yener katılım sağladı.


Programda Aliya İzzetbegoviç’in yol arkadaşı Prof. Dr. Dzemaludin Latiç, Bilge Kral ile hatıraları ve Bosna Sancak’ın şu anki sosyo-kültürel durumunu analizini yaptı.


Dr. Hüseyin Kansu’nun moderatörlüğü ve İzzetbegoviç’in henüz 16 yaşındayken katıldığı Mladi Muslimani teşkilatı hakkındaki anektodları, uluslararası ilişkiler uzmanı Süleyman Gündüz yaparken, Bilge Kral’ın fikir dünyası ve kişiliğinin hangi değerleri temsil ettiği hakkındaki çıkarımları gibi birçok konu da ele alındı.

Bayrampaşa Belediyesi, Bosna-Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 18. yılı münasebetiyle Aliya İzzetbegoviç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda anma programı düzenledi. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve açılış konuşmaları ile sürdü. Aliya İzzetbegoviç’in hayatını anlatan belgesel film gösterimi ile sona eren programa Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in yanı sıra Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, Bayrampaşa Müftüsü Yılmaz Küçük ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

AYDINER: LİDERLERE LİDERLİK EDECEK BİR LİDERDİ


Dünyanın İslami, insani ve siyasi konularda Aliya İzzetbegoviç’ten öğreneceği çok şey olduğunu belirten Başkan Aydıner, “Aliya İzzetbegoviç her şeyden önce bir düşünürdü. Onun insanlığın evrensel sorunları üzerine düşünen, Müslüman bir mütefekkir olduğunu asla unutmayacağız. İzzetbegoviç’in hayatını çok iyi anlamak ve çok iyi anlatmak zorundayız. Çünkü ‘gökyüzünün öğrencisi, yeryüzünün öğretmeni’ İzzetbegoviç’ten öğreneceklerimiz çok fazla.  Baskılara boyun eğmeyen Aliya İzzetbegoviç, hayatının her döneminde toplumun önünde olmuş, halkının bağımsızlık savaşına öncülük etmiş, bugün liderlere rehberlik edecek kadar deneyimli bir liderdi” dedi.


Hayatı boyunca Bosna’daki Müslümanlar için mücadele veren Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te Saraybosna’da vefat etmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir