Hasan MUTLU

Uzman Klinik Psikolog Büşra Ketancı Yazdı ”Ergenlik”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Hasan MUTLU

   Ergenlik süreci anlaşılması zor ve karmaşık bir süreçtir. Genç, bedensel ve zihinsel olarak birçok değişim deneyimlemektedir. Zihinsel ve bedensel değişimlerin açık ve net bir şekilde gözlemlenemediği bazı durumlarda; ergenler, ebeveynleri tarafından anlaşılmakta zorluk çekebilmekte ve çatışma yaşayabilmektedir. Ancak, ebeveyn-ergen ilişkisi; içerisinde çatışmanın barındığı büyümek ve gelişmek için harika bir fırsattır. Ebeveynler, deneyimledikleri kaygı, korku, sevgi ve sahip oldukları her ne var ise ergen çocuklarına yansıtırlar. Ergenler de anne ve babalarından deneyimledikleri tüm duyguları geri yansıtırlar. Bu durumda ebeveynler ve ergenler birbirlerinin yansıması olarak yer almaktadır. Ergen çocukların karşı karşıya kaldığı sıkıntılar, anne ve babalarının kendi ergenlik süreçlerinde yaşadıkları sorunlara ışık tutmaktadır ve bu sıkıntılar eğer çözümlenemediyse, çocuklarının ergenlik sürecine tanık olmaları ile birlikte, ebeveynler çözümlenememiş sıkıntılarından dolayı tetiklenir. Bu yüzdendir ki bazı durumlarda ebeveynlerin ergen çocukları ile bir güç savaşına girmesi…

     Ergen çocuğu olan anne ve babalara bazı öneriler:

  • Eğer ergen bir çocuğunuz var ise; lütfen onu dinleyin! Bu karmaşık süreçte, gencin ebeveynleri tarafından dinlenilmeye ve anlaşılmaya ihtiyacı var. Çocuğunuzun düşüncelerini ve isteklerini ifade etmesine izin vermek, duygularını size yansıtmasına müsaade etmek, iyi bir ebeveyn-ergen ilişkisinin temelini oluşturacaktır.
  • Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz hakkında her şeyi bilmek, her şeyi görmek ve her şeyi kontrol etmek istiyor olabilirsiniz; bu durum onun baş edemeyeceğini düşündüğünüz durumlara karşı öncülük ederek kendinizi güvende hissetmenizi sağlıyor olabilir. Ancak, ergen çocuğunuza aşırı müdahalelerde bulunmadan, onun sürecine eşlik etmek ve kontrolü biraz olsun ona vermek, ergen çocuğunuzun kendi sürecinde gelişmesine ve derinleşmesine fırsat sağlayacaktır.
  • Ergenler, bu süreçte kendilerini keşifte olduklarından dolayı, benliklerini ve kimliklerini bulmakla oldukça vakit harcarlar. Bu yüzden, anne-baba olarak onları kendi iç seslerini duymalarına engel olmayın, ergen çocuğunuzu peşi sıra gerçeklere boğmamaya özen gösterin.
  • Yetişkin olan anne ve babaların hata yapması gibi hem bedensel hem fiziksel hem de ruhsal olarak karmaşık bir süreçten geçen ergen çocuğunuzun da hata yapması oldukça kabul edilebilir. Çocuğunuza çok büyük tepkiler vererek onu korkutmaktan ve öğüt vermekten kaçının. “Bu durum seni epey üzmüş sanırım” gibi açık bir cümle kurmak, kendisini annesinin ve babasının gözünde anlaşılır bir birey olarak hissetmesine yardımcı olacaktır.
  • Ergen bir çocuğunuza ev işleri veya başka herhangi bir durumla ilgili görev sorumluluk verdiğinizde ve çocuğunuzun bu görevi yerine getiremediğinde, “Bir işi de beceremezsin zaten.” gibi onu aşağılayıcı bir tutum sergilemekten, beceriksizsin mesajını vermekten kaçının. Çocuğunuza o işi tamamlaması için fırsat tanıyın. Lütfen aceleci olmayın. Eğer ki fırsat tanıdığınızda görevi tamamlayamıyor veya sorunu tek başına çözemiyor ise, o zaman çocuğunuza destek elinizi uzatın ve o duruma özel alternatif  çözümler sunmayı deneyin.
  • Ergen çocuğunuzun sadece okul başarısı, ödevleri, dersleri ile değil, sahip olduğu zevkleri, arkadaşlıkları, ilk aşkı, düşünceleri ve duyguları ile de ilgilenin.
  • Ergenlik, bolca arkadaş edinmenin gerçekleştiği bir dönemdir.Ergen çocuğunuzun sürekli arkadaşları ile vakit geçirmek istediğinde, bu isteğini normal karşılamayı deneyin. Sizinle vakit geçirme süresi azaldı diye çocuğunuza kızmayın, küsmeyin. Çocuğunuzun arkadaşları ile birlikte geçirdiği vakit çok değerli. Elbette ki, anne ve babaları olarak; çocuğunuzun arkadaş seçimlerini, çocuğunuza belli etmeden gözlemleyebilirsiniz.
  • Gençler bu dönemde arkadaşları ile vakit geçirmeyi sevdikleri gibi odalarında tek başlarına vakit geçirmeyi de çok severler. Kendisi ile vakit geçirmediğinden yakınan anne ve babalarına anlam veremezler. Bu yüzden, çocuğunuzun odasında vakit geçirmesine, hayal kurmasına, bir şeyler üretmesine izin verin.
  • Ve son olarak, çocuğunuzun ne kadar da gireceği sınavlar, yapması gereken ödevler olsa da mutlaka çocuğunuzu bir spor dalına veya sanata yönlendirin. Unutmayın ki; yeni ilgi alanlarına sahip olmak; gençlerin bedensel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler ve kendi duygularını regüle edebilme becerisine sahip olmalarına olanak sağlar.

Uzman Klinik Psikolog Büşra Ketancı

www.busraketanci.com

                                                                                                 Mediworld Tıp Merkezi

www.mediworldtip.com.tr

BUSRA KETANCI ERGENLIK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Seçilen Bayrampaşa Belediye Başkanı Hasan MUTLU'yu Tebrik Ediyoruz