Bayrampaşa 15 Temmuz Demokrasi Otogarı yıkılacak mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda çatlak kolonlar ile korozyona uğramış demirlerin görüntüsünün ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ekipleri inceleme yaptı.

1598457 15 temmuz demokrasi otogari yikilacak mi 641c1c3deba69

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nı taşıyan beton kolonlardaki paslanmış demirler, dökülmüş ve yarılmış beton yapılar görüntüleri üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü inşaat mühendisleri, otogarda inceleme yaptı.

Kolon sıklaştırma bölgelerini inceleyen ekipler, donatıların durumunu ölçerek performans analizlerini tamamladı. Ekipler, betonun genel durumuna bakmak için önce kolonların üzerindeki pas payını döktü ardından da sağlam betona ulaşarak dayanımı ölçtü. 

İncelemelerini tamamlayan ekipler, korozyonun ciddi boyutta olduğunu belirtti. 

vtu zvdhk0kj6wcevpzhka 641c1be0536e2

“MALİYETİ YÜZDE 40’IN ÜZERİNE ÇIKTIĞI AN YENİDEN YAPILMASI DAHA UYGUN”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü inşaat mühendislerinden Seçkin Temirak, ciddi şekilde korozyon görüldüğünü ifade etti.

İnceleme yapılması gerektiğini belirten Temirak, “Görünür yerlerde korkunç derecede korozyon var.” dedi.

mg27ksaowuwq ugkel5 3a 641c1c15676f5

Açılıp hepsinin tek tek kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Temirak, “Hem karot alınması gerek, korozyon oranının tespit edilecek. Projesine göre donatılarının uygun olup olmadığına bakılacak. Sonrasında performans analizi yapılarak yapının can güvenliğini sağlayıp sağlamadığı ile ilgili rapor düzenlenecek. Güçlendirme ihtiyacı olan kısımlarda, eğer maliyet olarak yeniden yapım maliyetinin yüzde 40’ının altında olması durumunda güçlendirme yapılabilir. Ama yüzde 40’ın üzerine çıktığı anda yıkılıp yeniden yapılması daha uygun olacaktır.” diye konuştu.

vhuopsuxj0ghcbqideengg 641c1c188b7f1

“BURANIN DEPREMSELLİĞİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

15 Temmuz Demokrasi Otogarı İşletme Müdürü Fahrettin Beşli de ekiplerin incelemesini yakından takip etti. Beşli, 2019 yılından itibaren depreme yönelik çalışmalar yapıldığını ifade etti.

1n5uxvcehe gels8dv6zlq 641c1c1c9e881

Depremsellikle ilgil çalışmalara başladıklarını ve birçok kilit noktada karotlar ile numunelerin alındığını ifade eden Beşli, “Bu numunelerin çalışması ve raporlanmasının ardından uygulama aşamasına gelindi. Emin olana kadar trafiğe kapattığımız bir köprü, bir tane rampa var. Tereddüt ettiğimiz pas payı kabarmış, dökülmüş yerlerin hepsi gözle görülür şekilde açık. İnsanların haklı olarak görselden etkilenerek endişeleri var. İçimiz rahat. Raporun neticesindeki uygulama ile ortaya çıkacak.” diye konuştu.

ag6jx9o0fkqqpfoxexsjma 641c1c2004176

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir